Droga to słowo, które dla każdego człowieka kojarzy się inaczej. Droga do domu, do pracy, droga czyli jezdnia, ale również droga jak życie. Droga od zawsze kojarzyła się z podróżą, nie tylko w formie metaforycznej, ale przede wszystkim jako faktyczny odcinek powierzchni, którą trzeba przebyć aby dotrzeć do celu.
Asfalt, jako element budowy dróg
Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, jak mówi przysłowie. Chociaż w obecnych czas jest to tylko związek frazeologiczny to w starożytności miał dosłowne znaczenie, ponieważ idea drogi, jako utwardzonego pasa na danym terenie służącego do transportu zarówno ludzi, zwierząt jak i pojazdów, zaczęto wprowadzać na terenie cesarstwa Rzymskiego. Konstrukcja pierwszych dróg opierał się przede wszystkim na ułożeniu bruku, czyli kamieni wbitych w ziemię wspólnie tworzących drogę. Wynalezienie technologi budowy dróg jest uważane, że jedno z największych osiągnięć inżynierskich starożytnego Rzymu, ale od tamtego okresu cywilizacja rozwinęła się pod każdym względem. Obecnie na cały świecie drogi buduje się w innego materiału, w których głównym składnikiem jest asfalt drogowy. Stosowana technologia opiera się an wylewaniu masy bitumicznej na utwardzony grunt, tym samym zapewniając stosunkowo bezpieczną i prostą powierzchnie dla poruszających się po niej pojazdów. W szczególności w krajach pierwszego świata drogi asfaltowe są dla ludzi codziennością, a poruszanie się po nich jest podstawową formą transportu.
Dzisiejsza technologia budowy dróg uległa zdecydowanej poprawie od tej stosowanej przez starożytnych Rzymian. Sieć mały uliczek, dróg krajowych i autostrad otacza cały świat i umożliwia ludziom przemieszczanie się z jednego końca Europy na drugi w zaledwie kilka dni. Zapewnili nam to Rzymianie.