Przejdź do treści

Aafalt drogowy w życiu codziennym ludzi

Droga to słowo, które dla każdego człowieka kojarzy się inaczej. Droga do domu, do pracy, droga czyli jezdnia, ale również droga jak życie. Droga od zawsze kojarzyła się z podróżą, nie tylko w formie metaforycznej, ale przede wszystkim jako faktyczny odcinek powierzchni, którą trzeba przebyć aby dotrzeć do celu.

Asfalt, jako element budowy dróg

asfalt drogowyWszystkie drogi prowadzą do Rzymu, jak mówi przysłowie. Chociaż w obecnych czas jest to tylko związek frazeologiczny to w starożytności miał dosłowne znaczenie, ponieważ idea drogi, jako utwardzonego pasa na danym terenie służącego do transportu zarówno ludzi, zwierząt jak i pojazdów, zaczęto wprowadzać na terenie cesarstwa Rzymskiego. Konstrukcja pierwszych dróg opierał się przede wszystkim na ułożeniu bruku, czyli kamieni wbitych w ziemię wspólnie tworzących drogę. Wynalezienie technologi budowy dróg jest uważane, że jedno z największych osiągnięć inżynierskich starożytnego Rzymu, ale od tamtego okresu cywilizacja rozwinęła się pod każdym względem. Obecnie na cały świecie drogi buduje się w innego materiału, w których głównym składnikiem jest asfalt drogowy. Stosowana technologia opiera się an wylewaniu masy bitumicznej na utwardzony grunt, tym samym zapewniając stosunkowo bezpieczną i prostą powierzchnie dla poruszających się po niej pojazdów. W szczególności w krajach pierwszego świata drogi asfaltowe są dla ludzi codziennością, a poruszanie się po nich jest podstawową formą transportu.

Dzisiejsza technologia budowy dróg uległa zdecydowanej poprawie od tej stosowanej przez starożytnych Rzymian. Sieć mały uliczek, dróg krajowych i autostrad otacza cały świat i umożliwia ludziom przemieszczanie się z jednego końca Europy na drugi w zaledwie kilka dni. Zapewnili nam to Rzymianie.