Przejdź do treści

Agregat prądotwórczy na rynku

Agregat prądotwórczy to bardzo przydatne urządzenie elektroenergetyczne, które jak sama nazwa wskazuje, potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Przyda się zatem przede wszystkim w sytuacjach, kiedy z jakiegoś powodu nie mamy dostępu do energii elektrycznej, ponieważ na przykład dostawca ma awarię i potrzebuje czasu na jej naprawę. 

Budowa i działania agregatu

agregaty prądotwórcze cenyNajprostszy agregat prądotwórczy składa się z kilku elementów. Pierwszym jest prądnica synchroniczna, która odpowiedzialna jest za wytwarzanie energii elektrycznej. Drugim elementem jest silnik spalinowy, którego zadaniem jest napędzanie, wspomnianej prądnicy. Do wytwarzania prądu za pomocą prądnicy jest zatem potrzebne paliwo, aby zasilić silnik, który z kolei napędza cały mechanizm. Oprócz tego w agregacie jest również rozdzielnica elektryczna oraz urządzenia kontrolne i pomocnicze, które mają za zadanie kontrolę przebiegu procesu wytwarzania prądu. Agregaty prądotwórcze dzieli się na różne modele, które różnią się między sobą rodzajem silników, a także zastosowaniem w konkretnych miejscach lub systemach. Jeśli chodzi o koszty jakimi charakteryzują się agregaty prądotwórcze ceny nie są aż tak wysokie, ale trzeba pamiętać, że do kosztów trzeba także doliczać wydatki związane z zakupem paliwa do silnika spalinowego. Wybór agregatów na rynku jest bardzo szeroki i przed dokonaniem ostatecznej decyzji trzeba się rozeznać, gdzie konkretnie będziemy używać agregatu i na jaką moc liczymy. Wtedy na pewno dokonamy dobrego wyboru.

Agregat prądotwórczy to urządzenie, które przydać się może w każdym domu. Jest to maszyna niezbędna w miejscach, gdzie prąd musi być obecny cały czas i na brak dostawy energii elektrycznej nie można sobie pozwolić. Chodzi przede wszystkim o ważne systemy produkcyjne.