Przejdź do treści

Biuro rachunkowe czy program księgowy w firmie?

program finansowo księgowy

Dość często od jakiegoś czasu trafiam na różnego rodzaju dyskusje, co do tego, co jest lepsze: księgowa zewnętrzna czy ta, która jest w firmie na każde zawołanie. Chcę więc zaprezentować także swoje stanowisko. Moim zdaniem każda z tych możliwości ma wady i zalety. Jest to w sumie oczywiste, jednak niektórzy widzą sens tylko w jednym.

Program finansowo księgowy – pomoże w firmie?

program finansowo księgowyNie mówię, że każda firma może mieć program księgowy, na którym pracuje osoba do rachunkowości zatrudniona w strukturach przedsiębiorstwa. Wiadomo, że nawet najlepszy program finansowo księgowy musi być przez kogoś obsługiwany i na jego podstawie muszą być tworzone później sprawozdania z działalności. Jeśli ma się księgową na miejscu, wydaje się łatwiejsze wytłumaczenie jej o co chodzi. Poza tym jest ona wtedy zawsze dostępna (no chyba, że jest chora albo ma urlop), a w biurze rachunkowym, które z firmą współpracuje, tak nie jest. Tam obsługiwanych jest więcej firm naraz, więc nie ma takiego zindywidualizowania usług. Program magazynowy czy księgowy tak czy siak się zawsze w firmie może przydać. Mimo wszystko jednak posiadanie księgowej na miejscu też ma swoje minusy, bo wiadomo, ze musi mieć ona urlop, wynagrodzenie i wszystkie pracownicze świadczenia, a korzystając z usług biura po prostu unika się takich rzeczy i tym samym większych kosztów.

Z tego co wiem jednak wiele firm handlowych i tak ma odpowiednie oprogramowanie, dzięki któremu wiadomo, jakie towary przychodzą, a jakie wychodzą z firmy, a także jakie są na dany dzień dochody z działalności. To ważne, aby te sprawy były ewidencjonowane w wygodny sposób.