Przejdź do treści

Cięcie wodą – na czym polega?

 

Waterjest to bardzo ekologiczne urządzenie, służące do wycinania wodą wielu wzorów i kształtów z różnych materiałów. Głównie jest stosowane w przemyśle. A więc powstaje pytanie: jak działa i do czego służy?

Proces cięcia wodą to inaczej waterjet

cięcie wodą cennikProces cięcia wodą odbywa się za pomocą dwóch oddzielnych maszyn – pompy wysokiego ciśnienia i waterjet. Oba urządzenia są od siebie niezależne, mogą pochodzić z różnych producentów, co nie przeszkadza w wykonywaniu pracy. Głównym zadaniem pompy wysokiego ciśnienia (tzw. pompy waterjet) jest wytworzenie odpowiedniego ciśnienia (nawet dochodzącej do 4000 bar), które to za pomocą odpowiednich metalowych przewodów, przekazuje strumień wody do drugiego urządzenia tzw. waterjeta. Tak wytworzona struga wody przechodzi przez dyszę, która po odpowiednim zaprogramowaniu i określeniu wzoru przecina dany materiał zgodnie zamówieniem. W przeciwieństwie do innych metod wycinania za pomocą wycinarki laserowej lub frezarki, waterjet nie potrzebuje dodatkowej obróbki krawędzi danego materiału. Powierzchnia po zakończeniu pracy maszyny jest gładka i równa. Tym samym proces cięcie wodą cennik pozwala na zachowanie odpowiedniej właściwości materiału przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości i precyzyjnej obróbki. Cały proces nie jest możliwy bez odpowiedniego zaprogramowania danej maszyny. Cięte wodą mogą być takie materiały jak: metal, szkło, drewno, odzież, guma, ceramika, tworzywa sztuczne, kompozyty oraz kamienie naturalne. Tak powstać mogą min. puzzle, stoły, mozaika o każdym wzorze itd.

Dzięki zastosowaniu technologii cięcia wody istnieje możliwość szybkiego dostarczenia usługi i produktu na wysokim poziomie. Ważne jest to, że cięcie wodą jest zdecydowanie tańsze od tradycyjnych metod obróbki materiału.