W pomieszczeniach wysokich, w których tradycyjne grzejniki nie są w stanie zapewnić komfortu cieplnego często stosowane są nagrzewnice wodne. Służą one do ogrzewania za pomocą gorącej wody, przepływającej w wymienniku ciepła. Świetnie sprawdzają się w magazynach, dużych obiektach użyteczności publicznej i w halach zakładów przemysłowych.
Charakterystyka nagrzewnic wodnych
Elementy wykorzystywane w budowie nagrzewnic wodnych to wentylator, korpus i wymiennik ciepła. Korpus wyposażany jest w specjalne żaluzje, którymi można kierować przepływ nagrzewanego przez wymiennik ciepła powietrza, które wydostaje się dzięki wentylatorowi. Woda przepływająca w wymiennikach ciepła ogrzewana jest przez kotły gazowe, olejowe lub na paliwo stałe. Zamontowana pod sufitem nagrzewnica wodna jest dopasowywana do tego jaką temperaturę grzewczą ma osiągać. W zależności od budowy, może pobierać powietrze z pomieszczenia, które ma ogrzewać lub z zewnątrz. Można również zastosować krótkie kanały powietrzne, z które pobierają zimne powietrze z dołu i wypuszczają ogrzane w kierunku, w którym ustawione są żaluzje. Największą zaletą nagrzewnic wodnych jest zdecydowanie ich duży zakres dostępnych mocy grzewczych oraz niskie koszty eksploatacji. Pomieszczenia nagrzewają się szybko a obsługa urządzeń jest bardzo łatwa. Jest to świetny wybór dla wszystkich miejsc, w których tradycyjne grzejniki się nie sprawdzają, są mało wydajne lub nieekonomiczne.
Ogrzanie do komfortowego poziomu wysokich hal, magazynów czy obiektów publicznych nie jest możliwy przy użyciu tradycyjnych grzejników. Nagrzewnice wodne sprawdzają się doskonale przez to, że montuje się je wysoko, osiągają dużą moc grzewczą oraz można je z łatwością przestawić na tryb chłodzący w gorące dni.