Przejdź do treści

Czego powinni unikać atopowcy? – Atopia

atopia

Atopowe zapalenie skóry, czyli atopia coraz częściej dotyka Polaków – takie badania przedstawiono niedawno na ogólnopolskiej konferencji poświęconej zdrowiu skóry. Niestety, pomimo usilnych badań oraz testów, nada nie jest możliwe stworzenie funkcjonalnego leku, który faktycznie wspomoże w zatrzymaniu choroby lub złagodzeniu jej ostrego przebiegu. Istotne jest to, iż choroba ta z wiekiem ustępuje, występuje w znacznie delikatniejszej formie.

Atopia

 

atopiaIstotne jest również, iż u każdej osoby AZS może występować w nieco innej formie – od delikatnego, bezbolesnego zaczerwienienia, aż po silne zaczerwienienie, wysypkę oraz bardzo męczące swędzenie czy pieczenie. Istotne jest również, iż zapalenia tego typu nie możemy zarazić się od osoby chorej – jest to niemożliwe, choroba ta pojawia się na wskutek mutacji genów. jak objawia się atopowe zapalenie skóry?
Osoby chore zwracają uwagę na bardzo silne swędzenie, które nie ustępuje poprzez drapanie możliwe jest trwałe uszkodzenie naskórka, tworzenie się ran oraz blizn. Osoby atopowe powinny więc unikać jakiegokolwiek drapania się – najczęściej stosowane są w takich przypadkach specjalistyczne opaski na ręce oraz nogi. Dodatkowo warto pamiętać, iż skóra atopowa nie lubi być podrażniania i reaguje silnie na kontakt z takimi materiałami jak bawełna, wełna, szorstkie materiały. istotne jest, aby skutecznie unikać tego rodzaju ubrań i wykorzystywać materiały takie jak polar czy futro.
Kolejnymi czynnikami, które dodatkowo mogą podrażniać skórę osoby atopowej to dym papierosowi -substancje drażliwe zawarte w dymie papierosowym również mogą przyczynić się do zaostrzenia choroby. Atopiki niestety muszą również unikać basenów z silnie chlorowaną wodą – składnik ten zabija zarazki, jest jednak również szkodliwy dla delikatnej skóry.

Atopia jest schorzeniem wynikającym z nadmiernej wrażliwości na pewne czynniki środowiskowe, jedzenie. Lekarze przyjmują, iż jej źródłem są zniekształcenia w genach oraz fakt, jak organizm reaguje na konkretne alergeny oraz substancje. Warto pamiętać, iż jest to reakcja przesadzona.