Przejdź do treści

Czy warto kupić wentylacyjne rury z ociepleniem?

Jak wiadomo nie zawsze mamy możliwość wykonania w obiekcie klasycznej wentylacji grawitacyjnej w formie murowanego komina. Jest to niemożliwe szczególnie w starych budynkach, które w późniejszym czasie chcemy przystosować do obowiązujących dzisiaj standardów. W takiej sytuacji wykonuje się szachty zewnętrzne ze specjalnych rur i elementów wykonanych ze stali nierdzewnej.

Zalety ocieplonych rur wentylacyjnych

rura wentylacyjna ocieplonaJeśli zapytamy specjalistę o radę w sprawie wyboru odpowiedniej rury z pewnością powie on, że najlepiej sprawdzą się elementy z termoizolacją. Izolacja ta najczęściej wykonana jest z niepalnej pianki poliuretanowej bądź wełny mineralnej i znajduje się pomiędzy konstrukcyjną warstwą blachy a wykonaną z cieńszego metalu okleiną. Żeby uświadomić sobie, dlaczego izolacja jest ważną częścią zewnętrznych części przewodów wentylacyjnych warto zastanowić się, na czym polega wymiana powietrza między budynkiem a otoczeniem. Ciepłe powietrze z łatwością wylatuje z pomieszczenia, ponieważ jest lżejsze od zimnego. Jeśli zbyt się ochłodzi, zanim wyleci na zewnątrz może okazać się, że zostanie ponownie wessane do budynku. Rura wentylacyjna ocieplona zabezpiecza wylatujące powietrze przed zbyt szybkim ochłodzeniem. Dzięki temu cug zostaje zachowany i zainstalowany system wentylacji grawitacyjnej działa tak, jak powinien.

W przypadku wentylacji mechanicznej sprawa ma się zupełnie inaczej. Wtedy ciąg jest wymuszony przez specjalny wentylator więc nie musimy martwić się o dodatkową izolację komina. Ocieplona rura jest jednak niezbędna – szczególnie jeśli zewnętrzna część przewodu ma długość kilkudziesięciu bądź kilkunastu metrów. Oczywiście detale takie kosztują więcej, jednak inwestycja z całą pewnością będzie opłacalna przez długi czas.