Przejdź do treści

Dom bez pozwolenia budowlanego

Wybudowanie domku bez pozwolenia jest zdecydowanie łatwiejszą inwestycją. Dla każdego kto pragnie swobody i własnego konta, którym nie jest ciasne mieszkanie w bloku idealnym rozwiązaniem będzie wybudowanie takiego domku. Dzięki temu będzie można uniknąć wiele budowlanych przeszkód jakimi są kupienie szczegółowego projektu, pozwolenie na budowę oraz inne niezbędne zgody.

Budowa domku na zgłoszenie

domki bez pozwoleniaJest to możliwe dzięki przepisom prawa budowlanego, które umożliwiają budowę domku parterowego bez pozwolenia o ile jego powierzchnia nie będzie przekraczać 35 metrów kwadratowych. Domki bez pozwolenia mogą mieć poddasze, ale wyłącznie o charakterze nieużytkowym, czyli nieprzystosowanym jako pomieszczenie mieszkalne. Taki domek chociaż w rzeczywistości posiada dwie kondygnacje uznawany jest nadal jako parterowy. Ich dodatkowym atutem jest niewielka cena, jeżeli budowane są w technologi szkieletowej. Przed zakupem działki, na której chcemy go zbudować, warto dokładnie przeanalizować miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Bardzo często formalności możemy załatwić od ręki i w z łatwością można to zrobić samemu. Wystarczy złożyć komplet odpowiednich dokumentów i poczekać aż starostwo wyda zaświadczenie. Co zawiera taki komplet? Przede wszystkim zgłoszenie budowy, mapkę sytuacyjną działki, na której własnoręcznie naszkicować trzeba położenie budynku, oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz dokumentację domku. Pozostaje jeszcze uiścić opłatę skarbową i możemy brać się do budowania naszego domku. Drewno, chociaż z pozoru wygląda na materiał dużo słabszy niż cegła i beton, doskonale sprawdza się jako materiał budowlany. Ściana drewniana, chociaż zdecydowanie cieńsza, w niczym nie ustępuje tej murowanej. W drewnianym domku nie ma takiego problemu jak wilgoć, bardzo łatwo go ogrzać i utrzymać ciepło. Taki domek, więc nie tylko jest tańszy, ale również będzie służył nam przez wiele lat.

Budowa domku bez pozwolenia jest zdecydowanie tańsza niż budowa tradycyjnego, dużego domu dlatego też jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które mają ograniczony budżet, a cenią sobie spokój i swobodę. Unikniemy również wielu formalności i straty czasu na załatwianie potrzebnych pozwoleń i zgód. Taki domek posłuży nam przez lata, a w późniejszych latach może być użytkowany przez nasze dzieci i wnuki.