Przejdź do treści

Działanie dodatków do skrzyń biegów

Skrzynia biegów w samochodzie, motocyklu czy innym pojeździe mechanicznym jest niezbędnym elementem, umożliwiającym poruszanie się pojazdu. Aby zredukować tarcie elementów mechanicznych, stosuje się specjalne oleje przekładniowe. Tak jak w przypadku silników, praca skrzyni biegów może być ułatwiona poprzez zastosowanie specjalnych dodatków. Dlaczego warto je zastosować?

Dodatki polepszające pracę skrzyni biegów   

dodatek do skrzyni biegówPo pierwsze nowoczesne dodatki do olejów przekładniowych redukują tarcie oraz ścieranie się elementów i podzespołów mechanicznych. Dobry dodatek do skrzyni biegów może poprawić prace skrzyni, a co za tym idzie w dużej mierze zwiększyć jej żywotność. Skrzynia pracująca na oleju wzbogaconym nowoczesnym dodatkiem pracuje ciszej, a przełożenia są włączane z dużo mniejszym nakładem siły, jaki był potrzebny uprzednio. Kolejnym powodem, dla którego powinniśmy stosować dodatki do skrzyń biegów, jest zwiększenie bezpieczeństwa użytkowania skrzyni biegów przy dużych obciążeniach. Oznacza to, że skrzynia biegów, do której wlejemy olej wzbogacony dodatkiem, będzie mogła znosić większe przeciążenia i nie być narażona na nagłą awarię elementów mechanicznych. Zastosowanie dodatków jest bardzo proste, a polega na wymieszaniu preparatu w odpowiedniej ilości oleju przekładniowego. Dzięki temu preparat jest niezmiernie wydajny i wystarcza na wiele kilometrów.

Dbanie o stan mechaniczny skrzyni biegów powinniśmy zacząć od profilaktyki, czyli zakupienia preparatu, który pozwoli na dbanie o jego podzespoły. Tak jak w przypadku silnika, skrzynia biegów wymaga troski, a prawidłowe korzystanie z dodatków sprawia, że możliwe jest znaczne wydłużenie przebiegu zarówno silnika, jak i skrzyni biegów w samochodzie wyprodukowanym w dowolnym roku.