Fizjoterapia bardzo często jest wśród naszego społeczeństwa stosowana zamiennie z powszechnie znanym pojęciem „rehabilitacja”. Nie jest to oczywiście błędem, aczkolwiek należałoby tutaj zaznaczyć, iż fizjoterapia jest nieco szerszą i zdecydowanie bardziej złożoną dziedziną, bowiem nie zawiera się w niej wyłącznie sama rehabilitacja osób niepełnosprawnych ale także leczenie, prewencja chorób (tzw. fizjoprofilaktyka) oraz promocja zdrowia.
Fizjoterapia jest czymś więcej niż samą rehabilitacją
W ujęciu bardzo ogólnym fizjoterapia jest metodą leczenia, która polega na zastosowaniu przeróżnych bodźców na organizm człowieka w celu usunięcia doznanych wcześniej urazów i powstałych dolegliwości oraz przywracania maksymalnej sprawności ruchowej pacjenta sprzed wypadku, kontuzji czy też choroby. Wszystkie zastosowane działania fizjoterapeuty mają na celu zapewnienie poprawy stanu fizycznego, psychicznego, emocjonalnego, jak i społecznego pacjentów, dlatego też kluczowa jest ścisła współpraca rehabilitanta zarówno z samym klientem, jak i również z innymi specjalistami opieki zdrowotnej, rodziną, opiekunami, pracownikami społecznymi.
Wszystko to jest niezbędne do podjęcia odpowiedniego leczenia i zastosowania konkretnych metod w zależności od początkowej oceny sytuacji zdrowotnej oraz ustalenia możliwości ruchowych pacjenta. Należy podkreślić, że wybrana terapia oraz stosowane metody mogą ulec zmianie w trakcie przebiegu procesu rehabilitacji, gdyż obowiązkiem fizjoterapeuty jest stałe monitorowanie efektów osiąganych przez pacjentów i w razie potrzeby dostosowywaniu leczenia do aktualnego stanu oraz możliwości klienta.
Najbardziej znane powszechnie metody fizjoterapii, z którymi pacjenci mogą się spotkać w ogólnodostępnych placówkach świadczących usługi fizjoterapeutyczne to: metoda PNF (Proprioceptive Neuromuscular Facilitation), terapia manualna, metoda NDT Bobath, metoda McKenzie, Kinesio Taping, metoda Vojty, integracja sensoryczna SI – terapia SI, mobilizacja tkanek miękkich, technika neuromobilizacji, medycyna ortopedyczna wg. Cyriaxa.