Przejdź do treści

Formalności związane z budową instalacji – kocioł gazowy

kocioł gazowy

Zainstalowanie centralnego ogrzewania gazowego nie jest wcale takie proste jak mogłoby się wydawać. Zanim w naszym domu stanie kocioł gazowy będziemy musieli dopełnić naprawdę wielu procedur. Niestety będzie to trochę trwało. Niektórzy wyobrażają sobie, że to bardzo proste. Jednak życie weryfikuje ich przekonania. Prawo budowlane przede wszystkim mówi o tym, że trzeba uzyskać pozwolenie na budowę.

Kocioł gazowy i formalności

kocioł gazowyJednak aby to zrobić będziemy musieli uzyskać wiele pozwoleń i dokumentów. Po pierwsze trzeba pójść do zarządcy budynku i uzyskać zgodę na wykonanie instalacji. To w przypadku, kiedy budynek znajduje się we Wspólnocie Mieszkaniowej. Wówczas wspólnota także będzie musiała udzielić zgody. Oczywiście koniecznością będzie także uzyskanie warunków przyłączenia. Te można dostać w gazowni.
Oczywiście niezbędna będzie także opinia kominiarska. Trzeba skontaktować się z jakimś loklnym kominiarzem. Będzie musiał on ocenić stan przewodów wentylacyjnych oraz przewodów kominowych w domu. Aby móc wykonać centralne ogrzewanie gazowe będziemy musieli również znaleźć firmę projektową, która wykona dla nas stosowny projekt takiej instalacji. Jest to konieczne, aby uzyskać pozwolenie na budowę. Projekt wraz z prośbą o wydanie pozwolenia na budowę należy złożyć w miejscowym urzędzie miasta.
Tutaj także będziemy musieli uzyskać dziennik budowy. Dziennik ten będzie wypełniany przez kierownika budowy. Dziennik budowy wraz z wszystkimi dokumentami należy złożyć na siedem dni przed rozpoczęciem prac. Wszystko trzeba złożyć w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego. Dopiero kiedy wszystkiego tego dopilnujemy to będziemy mogli przystąpić do pracy. Jednak trzeba wiedzieć, że taką instalację gazową może wykonać tylko i wyłącznie osoba lub też firma, która posiada ku temu odpowiednie uprawnienia.

Oczywiście po wykonaniu takiej instalacji należy wykonać także próbę szczelności. takiej instalacji centralnego ogrzewania. Nie każda firma posiada jednak możliwości oraz uprawnienia do tego, aby przeprowadzać takie próby szczelności. Jeśli nie ma uprawnień do tego to trzeba koniecznie poprosić o przeprowadzenie takiej próby pracowników gazowni.