Wiele procesów w przemyśle odbywa się dzięki zastosowaniu specjalistycznych urządzeń oraz maszyn. Umożliwiają one zamianę energii z jednej postaci na inną. Dzięki temu możliwe jest wprawienie w ruch elementów wykonawczych, które pozwalają zrealizować dane zadanie. Przykładem mogą być wszelkiego rodzaju wentylatory czy taśmociągi. Wymagają one dostarczenia energii w celu realizacji przypisanego im zadania.
Zastosowanie silników elektrycznych
Najczęściej są one zasilane poprzez dostarczenie energii elektrycznej o odpowiednich parametrach. W celu jej zamiany na ruch mechaniczny wykorzystywane są silniki prądu stałego cechujące się odpowiednimi właściwościami. Do najważniejszych zaliczyć można chociażby napięcie zasilania, prąd znamionowy czy ilość obrotów na minutę. Do tego dodać można również właściwości związane z samą budową to jest gabarytami czy sposobem montażu. W przemyśle przeważnie stosowane są duże jednostki, które montuje się w bezpośrednim sąsiedztwie maszyny, która jest dzięki nim napędzana. Warto wspomnieć, że dla przedsiębiorców coraz ważniejszym zagadnieniem jest również sprawność i efektywność. Obecnie stosowane silniki powinny cechować się jak największą wydajnością. W ten sposób możliwe są oszczędności, które umożliwiają zgromadzenie środków na kolejne inwestycje. Warto wspomnieć, że rosnące ceny zakupu poszczególnych mediów wymuszają inwestycje właśnie w rozwiązania cechujące się większą efektywnością. Nowoczesne jednostki cechuje niezwykle wysoka sprawność.
Oprócz zastosowań przemysłowych mniejsze ich odmiany można często spotkać w urządzeniach czy sprzętach wykorzystywanych każdego dnia. Można tutaj podać przykład elektronarzędzi czy szczoteczek elektrycznych. Jak widać obecnie powszechnie wykorzystywane są przetworniki energii w różnych postaciach. Dzięki nim możliwe jest stosowanie narzędzi, które powszechnie wykorzystywane są każdego dnia w pracy oraz domu.