Przejdź do treści

Grubość materiałów wykorzystywanych do termoizolacji

 

Wybierając materiał termoizolacyjny dla budynku, należy kierować się kilkoma czynnikami. Wiadomo, że jeśli ktoś ma duży dom, sporo wolnej przestrzeni, to raczej nie będzie martwił się grubością materiału do ocieplania – inaczej niż w przypadku małych domów jednorodzinnych.

Minimalna grubość płyt warstwowych PIR

płyty pir cenaProblem pojawia się jednak wtedy, kiedy ta grubość rzeczywiście ma znaczenie i należy wybrać taki materiał, który będzie nie tylko cienki, ale przede wszystkim będzie idealnie zabezpieczał przed utratą ciepła. Poliuretan to materiał, który ma znacznie lepsze współczynniki izolacyjności niż inne metody ocieplania. Można śmiało stwierdzić, że jest to materiał doskonalszy niż wełna szklana czy styropian. W związku z tym nie trzeba stosować grubej warstwy tego materiału, bo po prostu lepiej już nie będzie. Właściwości i tak pozostaną takie same niezależnie od tego, ile warstw płyt się położy. Jeśli chodzi o duże płyty pir cena, to wszystko zależy od wielkości i grubości takiej płyty. W sklepach internetowych można kupić płyty poliuretanowe o wielkości 0,7m2 za ok. 105 zł. Są też płyty poliuretanowe ścienne o grubości 50mm za ok. 80 zł. Nie jest to więc najtańszy materiał termoizolacyjny, ale z drugiej strony taka inwestycja na pewno po jakimś czasie się zwróci, bo budynek będzie doskonale ocieplony. Kiedy zastosuje się cieńszą warstwę płyt poliuretanowych, to wiadomo, że powierzchnia użytkowa nie zmniejszy się tak bardzo – nadal pozostanie sporo przestrzeni na poddaszu czy w innych częściach budynku.

Dla właścicieli małych domów jednorodzinnych jest to zazwyczaj bardzo ważna kwestia. Ma to też znaczenie przy modernizacji już istniejących budynków, kiedy po prostu nie można sobie pozwolić na jeszcze większe straty przestrzeni. Warto wspomnieć o minimalnej grubości termoizolacji, która w przypadku płyt warstwowych wynosi 115mm.