Przejdź do treści

Jak wybrać zdrowe jajka?

W dzisiejszych czasach każdy wie, że najważniejsze jest zdrowie. Dlatego też za wszelką cenę unikamy produktów, w których więcej jest składników sztucznych i chemicznych, niż tych, które są naturalne i dobre dla rozwoju naszego organizmu. I choć całkowitego kontaktu z codzienną chemią nie da się uniknąć, są pewne sfery życia, w których mamy wpływ na to czy wybieramy produkty pełnowartościowe czy sztuczne. Jedną z tych sfer jest żywienie, a dokładniej: zdrowe jajka.

kuraŻadną tajemnicą nie jest, że niektórzy hodowcy dopuszczają się wielu wątpliwych w swojej zasadności praktyk, jak na przykład profilaktyczne podawanie kurom antybiotyków czy sztucznie rozwijających je hormonów, które następnie dostają się do jajek, co może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego też przed zakupem należy upewnić się, że ferma drobiu, z której pochodzą nasze jajka jest ekologiczna, co oznacza, że dba o zdrowie swoich kur w sposób naturalny i nie faszeruje ich niepotrzebnymi lekami czy chemikaliami.

Kolejną sprawą wartą sprawdzenia jest również sposób chowu kur, który jest wybierany przez producenta jajek, które zamierzamy kupić – czy mogą one swobodnie chodzić po podwórku, czy mają przestrzeń życiową, a może – jak w większości ferm drobiu – są one zamknięte w ciasnych klatkach, gdzie ich jedynym celem życiowym jest produkowanie jajek na skalę masową? Jajka pochodzące od kur, które nie mogą się poruszać swobodnie, z tak zwanego chowu klatkowego, są przepełnione „złym” cholesterolem i mogą negatywnie wpłynąć na stan naszej wagi oraz ogólnie pojętego zdrowia. Dlatego też mądry, świadomy konsument, chcąc zaopatrzyć się w zdrowe jajka, powinien wybierać taką fermę drobiu, która deklaruje przynajmniej chów ściółkowy. Takie rozwiązanie zapewnia kurze możliwość chodzenia w sposób umiarkowanie swobodny, a klientowi gwarantuje, że zakupione jajko będzie posiadało odpowiednią ilość tłuszczu i innych składników odżywczych, tak potrzebnych dla dobrego rozwoju naszego organizmu.

Wydawać, by się mogło, że wybór konkretnych jajek z półki sklepowej to rzecz błaha i prosta – nic bardziej mylnego. Zwracaj uwagę na oznaczenia literowe nadrukowane na jajkach i opakowaniu i wybieraj tylko te, które przysłużą się dobremu zdrowiu. Pamiętaj – szczęśliwa, pełna ruchu kura to również zdrowe jajko, które będzie smaczne, pożywne i korzystne dla Twojego organizmu.

Więcej na stronie Chów ściółkowy kur – Ferma Kaźmierczak