Przejdź do treści

Jakie możliwości daje fotowoltaika?

Ze względu na rosnące zanieczyszczenie środowiska naturalnego ludzie zmuszeni są do zmiany przyzwyczajeń jeśli chodzi o konsumpcję m.in. energii elektrycznej. Obecnie promowane jest podejście optymalizacji procesów zużycia co można osiągnąć na kilka sposobów. Z roku na rok coraz większą popularność zyskują tak zwane odnawialne źródła energii, które pozwalają wytworzyć potrzebne media na miejscu, gdzie panuje na nie zapotrzebowanie.

Technologie wykonania paneli fotowoltaicznych

panele fotowoltaiczne środa wielkopolskaNa przestrzeni ostatnich lat koszt takich rozwiązań spadł przy jednoczesnym wzroście ich wydajności co sprawia, że wiele osób decyduje się na ich montaż. Absolutnym hitem są w szczególności panele fotowoltaiczne środa wielkopolska jest miastem na terenie którego wiele obiektów ma już zainstalowane takie rozwiązanie. Moduły PV są w stanie generować elektryczność, która następnie po odpowiedniej konwersji jest wykorzystywana do urządzeń czy maszyn wykorzystywanych na terenie danego obiektu. Do konwersji z napięcia stałego na przemienne wykorzystywany jest inwerter. Kolejnymi elementami składowymi instalacji są zabezpieczenia czy okablowanie. Warto wspomnieć, że same panele mogą być montowane na różne sposoby. Najczęściej są one posadowione na dachu jednak z powodzeniem można je zamontować również na elewacji czy specjalnej konstrukcji posadowionej na gruncie. Stosunkowo często wykorzystywanym rozwiązaniem są również układy hybrydowe.

Charakteryzują się one tym, że pracuje w nich więcej niż jedno źródło wytwórcze. Bardzo wydajnym rozwiązaniem są pompy ciepła w połączeniu z modułami PV. W takim układzie prąd generowany przez moduły PV jest wykorzystywany do zasilania sprężarki pompy. Dzięki temu cały układ jest jeszcze bardziej wydajny oraz niezawodny. Jest on również bardziej autonomiczny oraz odporny na wahania napięcia zasilającego pobieranego z sieci.