Przejdź do treści

Montaż paneli PV na dachach budynków po stronie południowej

 

Nowoczesne technologie coraz częściej pojawiają się na rynku polskim. Wśród nich są technologie, które wykorzystują źródła energii odnawialnej. Energia odnawialna to taki rodzaj energii, który jest dostępny w środowisku bez żadnych ograniczeń, a którego wykorzystanie nie wiąże się z zanieczyszczaniem środowiska naturalnego.

Wykorzystanie energii słonecznej do produkcji prądu

montaż instalacji fotowoltaicznych szczecinDo energii naturalnych zalicza się np. energię wiatru czy energię słoneczną. Szczególnie ten drugi rodzaj energii jest chętnie wykorzystywany na całym świecie. Jeszcze nie tak dawno temu w Polsce wiele osób montowało panele solarne, czyli baterie słoneczne, które podgrzewają wodę użytkową w domu. Teraz pojawiła się nowa metoda wykorzystania promieni słonecznych. Wykorzystuje się tu specjalne panele fotowoltaiczne. Zadaniem tych paneli jest zamiana energii słonecznej w energię elektryczną, czyli inaczej prąd. Taki montaż instalacji fotowoltaicznych szczecin oferowany jest przez różne firmy, które zajmują się sprzedażą paneli. Najczęściej wybierane są panele w kolorach ciemnych, które przyciągają jeszcze więcej promieniowania. Dzięki panelom fotowoltaicznym można zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Oczywiście nie od razu. Najpierw trzeba poczekać na zwrot z inwestycji. Obliczono, że inwestycja w panele fotowoltaiczne zwraca się już po 7 latach. Panele montowane są przede wszystkich na dachach budynków – po stronie południowej, czyli tam gdzie pada najwięcej promieni słonecznych.

Panele wychwytują promienie i zamieniają je w energię elektryczną. Produkowany jest prąd stały, który następnie zamieniany jest na prąd przemienny, a ten z kolei można wykorzystać w codziennym życiu. Energię elektryczną można dodatkowo magazynować, a nawet sprzedawać, jeśli produkowany jest jej nadmiar (zwłaszcza w miesiącach letnich).