Przejdź do treści

Niwelowanie zakłóceń w sieci elektrycznej

 

Rosnąca popularność energii elektrycznej jako sposobu zasilania wielu artykułów gospodarstwa domowego sprawia ze w sieci znajduje się wiele elementów różnego rodzaju. Zdarza się często ze elementy te mimo swoich dobrych parametrów i właściwości, którymi kierował się użytkownik, nie są dobre dla sieci elektroenergetycznej. Zakłócenia, które one powodują mogą wpływać znacząco na prace całego systemu elektroenergetycznego.

Filtr poprawiający jakość prądu

filtry wyższych harmonicznychGdy nasz odbiornik jest czysto rezystancyjny, czyli na przykład żarowe źródło światła, wszystko jest w porządku. Przebiegi napięcia oraz prądu nie zostają odkształcone, zatem nie występują wyższe harmoniczne. Natomiast gdy nasz odbiornik jest o charakterze rezystancyjno indukcyjnym jak na przykład silnik indukcyjny albo o charakterze rezystancyjno pojemnościowym jak na przykład baterie kondensatorów mamy do czynienia wtedy z odkształceniami przebiegów prądu i napięcia, które źle wpływają na prace poszczególnych urządzeń energetycznych jak i na cały system elektroenergetyczny. Sposobem na zniwelowanie tych zakłóceń są filtry wyższych harmonicznych. Firmy oferujące takie filtry prześcigają się w swoich ogłoszeniach. Dlatego dobór odpowiedniego urządzenia, może być problematyczne dla nie doświadczonego użytkownika. Jednym z ważnych elementów jest lokalizacja gdzie ten ów filtr ma być zainstalowany.

Sieć elektroenergetyczna rozróżnić możemy na dwa rodzaje. Sieć sztywna i miękka. Jeżeli odcinek sieci w której chcemy zamontować filtr jest przysłowiowo sztywna, wtedy należy wybrać filtr aktywny. Jest ich dużo na stronach internetowych. Natomiast jeżeli posiadamy sieć miękką rozwiązaniem,jest zastosowanie równoległego komparatora. Ponadto, jeżeli nie wiemy jaki typ sieci posiadamy. Pracownicy firm elektrycznych służą pomocą.