Chłodzenie opiera się na dwóch podstawowych zasadach parowania i kondensacji. Kiedy ciecz paruje, pochłania ciepło, a gdy ciecz się kondensuje, uwalnia ciepło. Kiedy będziesz mieć na uwadze te zasady, zrozumienie, w jaki sposób działa lodówka, staje się znacznie bardziej prostsze. Współczesna lodówka składa się z takich elementów, jak skraplacz, sprężarka, parownik i zawór rozprężny, a także płyn roboczy czy czynnik chłodniczy.
Historia sprzętu chłodniczego
Czynnik chłodniczy jest cieczą, która po wejściu do zaworu rozprężnego obniża gwałtownie ciśnienie i powoduje jego rozszerzanie, chłodzenie i przekształcanie się w gaz. Gdy czynnik wpływa na systemy chłodnicze przepływa przez parownik, pochłania i usuwa ciepło z otoczenia. Następnie sprężarka spręża płyn, podnosząc jego temperaturę i ciśnienie. Stąd czynnik chłodniczy przepływa przez skraplacz, uwalniając ciepło do powietrza i schładzając gaz z powrotem do cieczy. Na koniec czynnik chłodniczy dostaje się do zaworu rozprężnego i cykl się powtarza. Ale co zrobiliśmy, zanim ta technologia była dla nas dostępna? Pierwsze spojrzenie na technologię chłodzenia pojawiło się w Chinach około 1000 r.p.n.e. W tym czasie ludzie zbierali lód z rzek i jezior w celu schłodzenia i zachowania żywności. Później Hebrajczycy, Grecy i Rzymianie przyjęli podobny pomysł, wykopując doły, aby uchwycić śnieg i izolując go takimi przedmiotami, jak trawa lub gałęzie drzew. Do roku 400 p.n.e. perscy inżynierowie zaczęli używać Yakhchālów, które były konstrukcjami w kształcie kopuł zbudowanymi z grubych materiałów odpornych na ciepło w celu ocieplenia ścian i zachowania żywności i lodu przez cały rok.
W miarę upływu czasu zmieniły się nasze podstawowe potrzeby i zaczęto badać nowe sposoby manipulowania temperaturą. W połowie XVIII wieku do początku XIX wieku ludzie konserwowali żywność, przechowując żywność i lód w lodówkach. W połowie XIX wieku powstał pierwszy na świecie działający system sprężania z kompresją pary, który jest nadal najczęściej stosowanym systemem chłodniczym ze względu na niski koszt, wysoką wydajność i wydajność, które można napędzać bezpośrednio za pomocą energii mechanicznej lub elektrycznej.