Przejdź do treści

Obiekty sportowe – baseny kryte

Baseny miejskie zwykle pełnią funkcje nie tylko obiektów sportowych, ale także stref rekreacyjnych. Dzieje się tak ponieważ władze miejskie chcą posiadać obiekty przeznaczone na rozrywkę dla mieszkańców, które będą cieszyły się zainteresowaniem, a w przypadku samych obiektów sportowych jest to niemożliwe do zrealizowania, gdyż nie cieszą się one duża popularnością.

Projektowanie krytych basenów miejskich

projekty basenów krytychBasen miejski jako obiekt rekreacyjno-sportowy musi posiadać odpowiednią infrastrukturę, która zapewni obsługę codzienną mieszkańców, a także umożliwi trening na basenie sportowcom. Dlatego właśnie projekty basenów krytych są tak skomplikowane. Trudno jest pogodzić ze sobą te rzeczy w jednym miejscu bez właściwego ich zaprojektowania. Najważniejszym etapem jest przewidzenie ruchu jaki będzie się odbywał na takim basenie. Od ilości osób, które codziennie przewiną się przez obiekt będzie zależała wielkość szatni i przebieralni, a także sama wielkość strefy wodnej. Zazwyczaj w tego typu obiektach występują co najmniej dwie oddzielne strefy basenowe. Jedna to sportowa strefa o pełnowymiarowym basenie, natomiast druga to strefa rekreacyjna, z płytkimi basenami i mnóstwem obiektów rekreacyjnych, takich jak brodziki, jacuzzi, zjeżdżalnie i wiele innych. W niektórych basenach zjeżdżalnie to nawet kilkupiętrowe konstrukcje, które przyciągają do siebie mnóstwo osób, szukających większych emocji.

Baseny, jako obiekty wodne, same w sobie, rzadko kiedy występują. Częściej na ich terenie umieszcza się dodatkowe punkty, takie jak sauny, strefy masażu, czy nawet sale konferencyjne. Odpowiednie umiejscowienie takich obiektów sprawia, że łatwiej jest utrzymać taki obiekt pod względem finansowym w przyszłości, ponieważ będzie on czerpał więcej dochodów.