Przejdź do treści

Ochrona budynku przed wodą dzięki izolacji

 

Zadaniem izolacji przeciwwodnej jak łatwo się domyślić jest zabezpieczenie budynku bądź jego elementów przed negatywnym w skutkach działaniem wilgoci. Jest ona zapewnieniem trwałości konstrukcji już na etapie budowy. Zwykle chroni ona budynek przed działaniem wody wywierającej ciśnienie hydrostatyczne na dany element znajdujący się poniżej poziomu wody gruntowej oraz przed przenikaniem pary wodnej.

Czym jest izolacja przeciwwodna?

izolacje przeciwwodneW zależności od funkcji, środowiska zastosowania oraz poziomu wód gruntowych wykonać możemy lekką izolację przeciwwilgociową lub ciężką izolację przeciwwodną. W przypadku terenów o wysokim poziomie wód gruntowych najlepiej sprawdzą się izolacje przeciwwodne w formie szczelnej wanny odpornej na napór wody gruntowej. W zależności od zastosowania możemy wyróżnić różne materiały niezbędne przy budowie izolacji. Folia płaska stosowana jest do izolacji pionowej ściany piwnic, fundamentów, izolacji poziomej podłóg na gruncie oraz ław fundamentowych. Układana jest ona na klejonym, zgrzewanym bądź łączonym na wyprofilowane zatrzaski zakład. Z kolei folia tłoczona zwana także kubełkową jest znacznie mocniejsza od poprzedniej, jednak nie może być stosowana jako samodzielny element hydroizolacji. Zwykle występuje jako wspomaganie już istniejącej izolacji. Z kolei masy bitumiczne stanowią szczelną dla wody, elastyczną powłokę zabezpieczającą elementy budynku narażone na zalanie bądź zawilgocenie. Papy o warstwowej budowie również sprawdzają się jako izolacja przeciwwilgotna pionowych oraz poziomych fundamentów.

Zabezpieczenie nieruchomości przed niekorzystnym działaniem wody jest elementem niezbędnym jeśli zależy nam na zachowaniu trwałości konstrukcji budynku. W tym zadaniu najlepiej sprawdzają się izolacje przeciwwilgociowe bądź przeciwwodne o średniej bądź ciężkiej formie.