Przejdź do treści

Odciągi używane w przemyśle

Dzięki specjalnym konstrukcjom odciągowym, zbudowanym przede wszystkim z łańcuchów, ale tez tworzyw sztucznych, możliwe jest szybkie i wygodne przenoszenie i podnoszenie wielu przedmiotów. Łańcuchy tego typu są używane przede wszystkim na wszelkiego rodzaju halach produkcyjnych, gdzie możliwe staje się używanie suwnic do przenoszenia wielu elementów. Odciągi tego typu charakteryzują się duża wytrzymałością.

Jak działa mocny odciąg łańcuchowy?

odciągi łańcuchoweDzięki temu, iż odciągi tego typu są wyposażane w haki, podnoszenie i przesuwanie przedmiotów staje się szybkie i sprawne. Odciągi łańcuchowe mogą być idealne między innymi do podnoszenia ciężkich przedmiotów, wyposażonych w specjalne elementy, do których możemy zaczepić hak. Specjalnie skonstruowane odciągi wyposażone w haki mogą posiadać także wiele zabezpieczeń. Należy do nich przede wszystkim blokada przed zwolnieniem, dzięki której podnoszenie ładunku staje się dużo bardziej bezpieczne. Dzięki hakom skracającym regulacja łańcucha nie stanowi problemu, i może być szybko dostosowana do rozmiarów ładunku. Konstrukcja łańcucha to jednak nie koniec jego zalet na polu pracy w przemyśle. Jeżeli chcemy użytkować markowy łańcuch odciągowy, musi on być wyposażany w certyfikaty, potwierdzające jego przydatność do użytku, a także wytrzymałość. Dzięki temu, że łańcuch posiada specjalną plakietkę, możliwe jest oszacowanie nominalnej siły napięcia całego odciągu.

Odciągi są produkowane przede wszystkim w różnych wymiarach i długościach. Dzięki temu łatwo dobrać długość elementu łańcuchowego do rodzaju elementów, jakie będą dźwigane na danej hali produkcyjnej lub magazynowej. Często widzimy odciągi dwuczęściowe, które nie są połączone na stałe z napinaczami grzechotkowymi, dając możliwość skracania poprzez zapięcie haków.