Część z nas zapewne traktuje rolnictwo po macoszemu. Wydaje się nam, że to tylko ciągła praca fizyczna, na którą decydują się osobę, które specjalnie nie nastawiają się na rozwój intelektualny, ale bardziej na ciężkie prace na polu. Obecnie jednak rolnictwo bardzo się zmieniło i nie jest już ono przeznaczone dla prostych ludzi, ale dla każdego, a technologia, jak w nim króluje z pewnością dla nas wydawać się może czarna magią. czy wiemy w ogóle czym jest belowanie?
Czym jest belowanie?
Określenie belowanie, tak znane w rolnictwie, dla nas pewnie jest obce i nic nam nie mówi, ale odnosi się ono do czynności tworzenia wielkich bali stworzonych z sianokiszonki. Jak je się uzyskuje? Przede wszystkim sianokiszonka to skoszone i wyschnięte siano, które w zimie stanowi pokarm dla krów. Rolnictwo koszą trawy, czekają, aż wyschną, żeby powstało siano, a te siano następnie zbijają za pomocą odpowiednich maszyn w baloty, czyli takie wielkie bele, a co pomaga w takim razie w ich utworzeniu? Tak dokładnie, to konieczna jest folia do balotów sianokiszonki, ponieważ ona utrzymuje całe siano w całości, zbija je, tworzy takie zewnętrzne osłonięcie przed warunkami panującymi na zewnątrz. Ponieważ takie bele mogą stać i cały rok, do kolejnego sezonu, to muszą być one odporne i na śnieg i na deszcz, muszą utrzymywać w siano w odpowiednich i określonych warunkach, dlatego też jakość folii jest niezwykle ważna.
Folia do balotów powinna być przede wszystkim bardzo trwała, rozciągliwa, bez żadnych uszkodzeń i powinna chronić przed warunkami panującymi na zewnątrz. Musi być szczelna i wybrana naprawdę z należytą precyzją i szczególnym zwróceniem uwagi na jej jakość, bo tylko w ten sposób nasza sianokiszonka przetrwa sezon i będzie odpowiednim pożywieniem.