Przejdź do treści

Pieniądze dwudziestego pierwszego wieku

tani kredyt

Tani kredyt to zwrot często słyszany i powtarzany, ale czy aby na pewno jest tani?

W wielu współczesnych przypadkach pieniądze z banku pomagają wyjść na prostą lub ratują ludzi w niesamowicie trudnej i niespodziewanej sytuacji, jak wypadek czy choroba. Nie zawsze jednak pieniądze z kredytów wykorzystywane muszą być do konsumpcji lub ratowania domowego budżetu. W ostatnich latach coraz częściej po pomoc bankową zgłaszają się ludzie planujący uruchomienie własnego biznesu.

tani kredytDziałalność gospodarcza, zwłaszcza w pierwszych miesiącach prowadzenia, nie przynosi wystarczających dochodów aby skutecznie pokrywać wszystkie aspekty funkcjonowania firmy. W takiej sytuacji tani kredyt wydaje się być świetnym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy. Problemem bywa jednak często w takiej sytuacji brak odpowiedniej historii kredytowej – zwłaszcza, jeśli z biznesplanem zgłasza się absolwent lub jeszcze młodszy człowiek. Bez historii kredytowej ani zabezpieczenia sama chęć otrzymania kredytu z pewnością nie przemówiłaby do żadnego bankowego analityka.
Na szczęście w większości państw władza ma świadomość, jak korzystne dla gospodarki w skali makro jest wspieranie małej i średniej przedsiębiorczości. Rząd decyduje się więc na wprowadzenie różnych programów, między innymi wspierającego wnioskujących o kredyt na rozpoczęcie działalności gospodarczej chociażby w opłacie części odsetek od jego kredytu. Pojawia się jednak w ostatnich latach także wiele różnych celowych programów z dużymi środkami na aktywizowanie konkretnych grup lub regionów.
Niekiedy absolwenci uczelni wyższych mogą ubiegać się o zupełnie inne granty na start, czasami mogą liczyć na wsparcie w popularnych inkubatorach przedsiębiorczości. Są to przyuczelniane miejsca, w których za darmo studenci mają dostęp do doświadczonych biznesmenów, menadżerów i finansistów.

Z ich pomocą mogą inkubować swój interes, co pozwala zaraz po wyjściu ze studiów mieć gotowy biznesplan, racjonalny kosztorys a może nawet pierwszego zainteresowanego współpracą inwestora. Każdy z tych sposobów wspierania przedsiębiorczości ma głębokie uzasadnienie ekonomiczne i sprawdza się idealnie w warunkach liberalnej gospodarki.