Przejdź do treści

Rola przedstawiciela zagranicznego w branży transportowej

Branża transportowa jest jedną z tych branż, w której obowiązują przepisy bardzo często trudne do zrozumienia. Dlatego zdecydowana większość firm transportowych korzysta z usług profesjonalnych biur rachunkowych i firm doradczych. Działalność transportowa prowadzona na skalę międzynarodową wymusza znajomość przepisów każdego kraju, do którego wysyła się samochody.

Firmy transportowe muszą mieć swoich przedstawicieli

przedstawiciel we francji transportJeśli polska firma transportowa chce działać na skalę globalną to musi dostosować się do przepisów panujących w krajach, w których taką działalność będzie prowadzić. W większości krajów te przepisy są podobne, ale ich szczegóły mogą się bardzo znacząco różnić. Najciekawszym przykładem zróżnicowania przepisów w transporcie może być Francja, w której każda firma zagraniczna musi mieć swojego przedstawiciela. Przedstawicielstwo wymagane jest zresztą w wielu europejskich krajach. Taki przedstawiciel we Francji transport obsługuje najczęściej kilkadziesiąt firm transportowych jednocześnie. Ale potrzebny jest taki specjalista i to mieszkający w kraju, w którym pełni on przedstawicielstwo. Taka osoba pełni rolę łącznika pomiędzy polską firmą transportową a francuską administracją. Chodzi tylko o to, żeby w przypadku jakichkolwiek kontrowersji przedstawiciel służył na miejscu swoją pomocą. Jeśli coś trzeba wyjaśnić albo przedstawić jakieś dokumenty w urzędzie to wówczas ma się w danym kraju swojego przedstawiciela.

Przepisy o przedstawicielstwie we Francji czy w innych krajach są bardzo dobre i przemyślane. Polska firma oferująca we Francji swoje usługi musi mieć taką osobę, która załatwi wszystkie formalności związane z działalnością firmy na obszarze danego kraju. Pośrednictwem w przedstawicielstwie zajmują się firmy obsługujące branże transportową.