Przejdź do treści

Specyfika uniwersalnych maszyn wytrzymałościowych

 

Uniwersalne jednokolumnowe maszyny wytrzymałościowe służą do testowania materiału pod względem wielu kryteriów. W skład zestawu wchodzi również przetwornik siły, oraz specjalistyczne oprogramowanie, używane zarówno do sterowania maszyną, jak i do zbierania i analizy danych.

Jednokolumnowe uniwersalne maszyny wytrzymałościowe

polecana maszyna wytrzymałościowaPodstawową próbą w badaniu wytrzymałości materiałów jest próba rozciągania, ponieważ to ona określa plastyczność i dopuszczalne naprężenia badanego materiału. Oczywiście, zastosowanie tego typu maszyn jest znacznie szersze, ale to właśnie ten wskaźnik jest najczęściej obliczany przez uniwersalne maszyny wytrzymałościowe. Oprócz powyższej próby polecana maszyna wytrzymałościowa, służy również do testowania: zgniatania, sztywności, rozciągania, odkształcenia, oraz wiele innych, zarówno niszczących jak i nieniszczących. Jej zastosowanie natomiast może dotyczyć: papieru, kartonu, materiałów włókienniczych, gumy, kauczuku, kabli, taśmy samoprzylepnych, opakowań i wiele innych. Maszyny tego typu są w pełni zautomatyzowane. Kontrola i sterownie odbywa się za pomocą komputera PC, wraz z dołączonym do zestawu odpowiednim oprogramowaniem. Oprogramowanie zazwyczaj opiera się na systemie Windows i odnosi się do wielu międzynarodowych standardów i norm. Posiada wbudowany edytor, który pozwala modyfikować ustawienia według najnowszych trendów badawczych. Charakterystyczne dla tych urządzeń jest posiadanie bardzo precyzyjnej kontroli prędkości i pozycjonowania, oraz wysokiej dokładności dyslokacji.

Dodatkowo praca może przebiegać w trybie uproszczonym jako pojedyncza próba, lub kompleksowe badanie w seriach z dodatkowymi funkcjami analizy danych, przeliczeń oraz etapowo wykonywanych testów. Istnieje również możliwość wyboru jednostki: kN, cN, gf, lbf, kgf.