Przejdź do treści

Użycie stopu stali

Wiele instalacji w dzisiejszym świecie wymaga specjalistycznie wykonanego sprzętu odpowiedniego do konkretnych warunków. W wielu miejscach oprzyrządowanie tego typu musi wytrzymać liczne czynniki chemiczne, czy fizyczne. Dlatego ważne jest by użyć do ich konstrukcji odpowiednich mieszanek materiałów i stworzyć całość w odpowiedni sposób.

Zastosowanie stali kotłowej chromowo-molibdenowej

13CrMo4-5Częstym problemem jest chociażby praca przy wysokich temperaturach. Spora ilość materiałów używanych w codziennym budownictwie nie byłaby w stanie wytrzymać w takich warunkach, dlatego też tworzone są odpowiednio wytrzymałe stopy metali, aby temperatura nie była problemem. Jednak w niektórych sytuacjach jest to bardziej skomplikowane, wymagane są bowiem: odpowiednia ciągliwość, plastyczność, twardość, czy chociażby gęstość. Wydają się to być czynniki w miarę ciężkie do spełnienia, jednak odpowiednie huty zajmujące się produkcją metali muszą im sprostać na co dzień. Przykładowym stopem tego typu jest 13CrMo4-5, który używany jest przy produkcji licznych podzespołów i części między innymi w przemyśle energetycznym, czy chemicznym. Części te zdolne są pracować długotrwale do temperatury 530 stopni Celsjusza, mając kontakt z różnymi stężaniami substancji trudnych, gazami i parą, które mogą zawierać różnorakie związki chemiczne. Stop też używany jest także w elementach armatury do instalacji takich jak chociażby kolana, rury bezszwowe, pręty, tuleje, czy blachy gorącowalcowanej.

Stosowanie odpowiednich materiałów w miejscach specjalistycznych jest niezwykle ważne. Używanie materiałów niższej jakości, które nie są przystosowane do tego typu zadań może poskutkować w późniejszych awariach, a co za tym idzie w generowaniu większych kosztów. Dodatkowo stwarzają one realne ryzyko w miejscach pracy.