Przejdź do treści

Wagi samochodowe – wariant przejazdowy

Samochody, w  szczególności ciężarowe, muszą być poddawane regularnym kontrolom wagi, co jest spowodowane ich stosunkowo łatwą możliwością prekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej. Jazda przeciążanym samochodem okazuje się bezprawna, w związku z czym warto korzystać z wag.

Prezjazdowe wagi dla ciężarówek

waga przejazdowaJak wcześniej zostało wspomniane, jazda przeciążonym samochodem ciężarowym może prowadzić do zabrania dowodu rejestracyjnego pojazdu, a także sytuacji, w której konieczna okaże się opłata należności związanej z mandatem. Powodem jest między innymi zbyt duży nacisk na daną oś pojazdu, w związku z czym jazda jest zwykle nawet niebezpieczna, w szczególności podczas ewentualnego wypadku. Z tego względu istotne okazuje się korzystanie z takiego sprzętu jak waga przejazdowa. Wystarczy stosunkowo powoli przejechać przez wydzielony tym celu pas, a komputer wskaże ciężar pojazdu wraz z naczepą oraz ładunkiem. Dzięki temu stwierdzi się czy auto zostało zbyt mocno załadowane, czy też nie. Pomiary dokonywane są dzięki zastosowaniu we wcześniej wspomnianej wadze specjalnych czujników tensometrycznych działających na zasadzie niektórych praw fizyki. Jest to rozwiązanie efektywne oraz w praktyce nieawaryjne. Zazwyczaj wcześniej wspomniane czujniki zalewa się betonem, dzięki czemu nie mogą zostać uszkodzone w żaden możliwy sposób. Warto wspomnieć, że dostępne są także warianty najazdowe.

Samochodowe wagi służą do efektywnego i szybkiego sprawdzenia wagi pojazdu. Zazwyczaj sprawdza się w ten sposób samochody ciężarowe z naczepą, chociaż nie okazuje się to regułą. Należy zauważyć, że cechują się trwałością, czego powodem jest między innymi zainstalowanie czujników tensometrycznych pod warstwą betonu. Dzięki temu wagi są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne.