Przejdź do treści

Warsztaty dla Scrum Mastera

Metodologie dotyczące pracy nad projektami z zakresu tworzenia oprogramowania są powszechnie wykorzystywane i wspomagają procesy programistyczne. Jedną z takich metodologii jest metodologia Scrum, która zakłada współpracę w ramach zespołu. Każdy zespół projektowy potrzebuje jednak dobrego lidera – dla takich osób są organizowane specjalne warsztaty.

Scrum Master powinien panować nad sytuacją

warsztaty master scrumJakie są cechy dobrego lidera? Powinien być sprawiedliwy, rzetelny i skrupulatny. Oprócz tego musi być także zaangażowany w projekt i być osobą odpowiedzialną. To on niejako nadzoruje wszystkie toczące się prace i kieruje zespołem. W metodologii Scrum rola lidera jest bardzo ważna, dlatego aby poszerzać swoje kompetencje wiele osób przewodniczących zespołowi decyduje się na warsztaty Master Scrum. Wszelkie formy dokształcania się i zdobywania nowych umiejętności, albo doskonalenia tych już posiadanych stanowią dodatkowe wsparcie w pracy i najczęściej nie pozostają bez zauważenia przez szefa. W metodologii Scrum istotne są relacje między członkami i ścisła współpraca – pomiędzy nimi, a także z klientem. Oznacza to, że lider zespołu projektowego potrzebuje nie tylko standardowych kompetencji, ale również szeregu umiejętności, tak zwanych, miękkich. Trzeba bowiem w razie czego łagodzić konflikty i rozwiązywać pojawiające się na bieżąco problemy. Rola Scrum Mastera jest zatem bardzo odpowiedzialna.

Metodologia Scrum cieszy się popularnością, podobnie jak pozostałe metodyki Agile. Programowanie zwinne sprawdza się doskonale w obszarze IT i nic dziwnego, że wiele firm z niego korzysta. Pozwala to osiągnąć pozytywne efekty końcowe i zadowolić zarówno klienta, jak i cały zespół. Tworzenie oprogramowania jest trudne i trzeba wiedzieć, jak to dobrze robić.