Przejdź do treści

Wykład na temat systemów SSP

 

Studiuję już trzeci rok i muszę przyznać, że coraz częściej zdarzają się wykłady, na które przychodzę z prawdziwą przyjemnością. Nie mogę ukrywać, że jestem bardzo zainteresowany kierunkiem, który studiuję. Ostatnim tematem były systemy przeciwpożarowe dostępne na polskim rynku.

Odpowiednie systemy SSP mogą nam pomóc w walce z pożarem

system sspKażdy budynek mieszkalny oraz taki, w którym przebywają ludzie musi mieć zainstalowane systemy przeciwpożarowe. Prawda jest taka, że w większości przypadków biznesmeni nie wnikają za bardzo w to, czy posiadane przez nich systemy są dobre, czy też nie. Zakładają, że skoro coś ma atest i przeszło przez różnego rodzaju inspekcje oraz testy, to nie ma się tam do czego przyczepić. Tego typu myślenie może być zgubne – zawsze powinniśmy zainteresować się, czy posiadane przez nas systemy bezpieczeństwa pożarowego nadają się do naszego rodzaju budynku. To, że w firmie sąsiada dany system się sprawdza, nie oznacza jeszcze, że u nas wszystko będzie tak samo. Oczywiście każdy system SSP o który się dba i wie jak z niego korzystać, pomoże nam w przypadku pożaru. Mimo wszystko wykładowca opowiadał o różnego rodzaju przypadkach, w których właściciele firm niewystarczająco zainteresowali się tematem systemów bezpieczeństwa. Nie skończyło się to źle – konkluzja była taka, że wybierając odpowiedni system przeciwpożarowy można było jeszcze bardziej ograniczyć, i tak już ograniczone straty wywołane pożarem. Mnie na pewno przekonało to w pełni do tego, by zainteresować się tematem gdy ja będę zakładał swoją firmę.

Pięć lat później faktycznie sprawdziłem wszystkie możliwe systemy, nim podjąłem decyzję. Chciałem, by wszystko w moim budynku było dopięte na ostatni guzik. Prawda jest taka, że nie znamy dnia ani godziny, kiedy zwykły pech sprawi, że będziemy w tarapatach.