Przejdź do treści

Wykorzystanie reometrów w pracy

 

Wszystko można zmierzyć. Tego zdecydowanie nauczyłem się pracując w wielu różnych miejscach. W każdym z nich dowiadywałem się o istnieniu urządzeń, o których wcześniej nie miałem pojęcia. W większości przypadków nie miałem okazji wcześniej o nich słyszeć i dopiero praca umożliwiła mi rozszerzenie wiedzy. Tak też się stało w nowym miejscu pracy, gdzie zajmowaliśmy się badaniem właściwości płynów.

Reometr do sprawdzania właściwości cieczy

reometryZajmuję się obecnie badaniem płynów. Nawet niekoniecznie takim ogólnie pojętym badaniem, ale kontrolowaniem konkretnych charakterystyk różnych cieczy. To pozwoliło mi rozszerzyć pogląd na to, jak bardzo nasze życie otoczone jest przez różne substancje płynne. Mamy farby na ścianach czy meblach, nasze kosmetyki są w dużej mierze w formie płynnej, mamy wodę w kranach. I to co je wszystkie charakteryzuje, to fakt, że one płyną. Reometry służą właśnie do tego, by człowiek był w stanie skontrolować prawidłowe cechy przepływu różnych cieczy w różnych warunkach. To pozwala określić, co musi być zrobione, by dana substancja łatwiej lub szybciej była w stanie przepłynąć przez dany punkt, czy dany materiał i pod jakim kątem. Ta praca wymaga więc, by nasze narzędzia pomiarowe były jak najlepszej jakości i dawały jak najlepsze, najdokładniejsze wyniki. Im lepsze urządzenia tym łatwiej jest nam określać właściwości najróżniejszych płynów, od farb, po kleje.

Ta praca pokazuje mi, jak ważne jest w trakcie pomiarów, by urządzenia pomiarowe, w tym przypadku reometr, były wykonane bardzo dobrze jakościowo i spełniały standardy przyjęte w pracy z różnymi substancjami do mierzenia. To ułatwia pracę i pozwala ją wykonywać szybciej, prościej i pewniej, wiedząc, że wskazane wyniki będą poprawne za każdym razem.