Przejdź do treści

Wytrzymała niecka do basenu

Budowa basenu jest sporą inwestycją, którą warto rozpocząć razem z budową domu, ponieważ to znacznie zaoszczędzi koszty na pracach ziemnych. Oczywiście pod warunkiem, że wybrany zostanie model montowany w specjalnych wykopach.

Jakie są rodzaje niecek basenowych?

niecka do basenuW dzisiejszych czasach każdy może mieć basen w ogrodzie, bo różnorodność dostępnych modeli jest przeogromna. Najtańsze są baseny dmuchane, które kupimy w każdym markecie, natomiast najwięcej trzeba zapłacić za baseny całoroczne. Pierwszym krokiem w budowie basenu jest wybór niecki, która będzie stanowić dno i ściany. W sprzedaży jest dostępna niejedna niecka do basenu, która jest wykonana z marmuru, betonu lub żelbetonu, aluminium lub poliestru. Dla pragnących wykorzystywać tylko naturalne materiały, znaleźć można drewniane niecki, które dostępne są w kilku kształtach i rozmiarach. Kolejnym etapem jest zbadanie gruntu pod kątem możliwości wykonania w nim basenu, gdyż łączy się to koniecznością wykonania wykopów na określoną głębokość. Nie w każdym ogrodzie można wybudować dowolny rodzaj basenu, ponieważ istnieje kilka przeciwskazań. Na pewno zbyt wysoki stan wód gruntowych sprawia, że może być niemożliwe wykonanie zbyt głębokich wykopów, a przez to także niecki basenowe będą musiały byc płytsze. Basen nie zawsze musi mieć kilkanaście metrów, gdyż większość ludzi wybiera modele do dziesięciu metrów, gdyż z powodzeniem mogą służyć do pływania dla dorosłych oraz do zabawy dla dzieci. Ważnym elementem takiej niecki jest także zadaszenie.

Przeważnie budowa basenu zewnętrznego, który jest montowany w ziemi, zabiera od kilku do kilkunastu dni i zawsze wykonuje ją specjalistyczna firma. Jeżeli chodzi o cenę niecki basenowej, to ceny są mocno zróżnicowane, bo zależą od wielu parametrów.