Dobre zapakowanie ładunków lub mniejszych przesyłek gwarantuje dostarczanie ich do celu we właściwym stanie. Najczęściej używa się rożnych wariantów folii stretch dostępnych na rynku. Chronią one znakomicie przed działaniem warunków atmosferycznych, kurzem i urazami mechanicznymi. Bardzo często wykorzystuje się czarny stretch maskujący zawartość ładunku.
Właściwości czarnej folii stretch
Dzięki znakomitym właściwościom fizycznym folia stretch czarna jest znakomitym środkiem do zabezpieczania wszelkich ładunków przed uszkodzeniami jakie mogą powstać w czasie transportu lub magazynowania. Folia stretch posiada bardzo dobre wartości jeżeli chodzi o rozciągliwość sięgającą od 100 do 300 procent w zależności od grubości wyrażanej w mikronach. Grubość folii musi być dostosowana do specyfiki ładunku. Jeżeli do rozciągliwości dodamy bardzo dobrą kleistość (wzajemną przyczepność) otrzymamy bardzo szczelną warstwę ochronną nie wymagającą dodatkowego zaklejania. Przyczepność folii jest bardzo dużą zaletą podczas transportu gdyż zapewnia stabilność ładunków, które się nie przesuwają. Jedną z postaci handlowych czarnej folii stretch jest tzw. miniwrap o szerokości 10 cm. Standardowo czarna folia stretch ma szerokość 50 cm lecz można również zamówić szersze o skoku szerokości wynoszącym 25 cm. W rolnictwie bardzo często jest wykorzystywana czarna folia pod postacią tzw. agrostretchu o bardzo dużej grubości. Zastosowanie czarnej folii stretch jest bardzo powszechne ze względu na jej znakomite właściwości i możliwość bardzo szybkiego, skutecznego pakowania.
Pakowanie folią stretch może odbywać się ręcznie trzymając rolkę w rękach lub za pomocą dyspensera, na którym umieszcza się rolkę folii. Duże ładunki umieszczone na paletach pakuje się maszynowo wykorzystując owijarki. Folie stretch są najtańszym i jednocześnie najskuteczniejszym materiałem opakowaniowym.