Przejdź do treści

Zalety pomp ciepła

pompa ciepła

Dzięki niej całkowicie można uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii cieplnej. Mówi się o tym, że zakup ten zwróci się już po kilku lub najwyżej po kilkunastu latach. Powietrzna pompa ciepła działa zupełnie odwrotnie jak lodówka. Pompa pobiera bowiem energię z ziemi, wody oraz skał. Pobraną energię przekształca natomiast w ciepło, które jest potrzebne do ogrzewania budynków.

Pompa ciepła – przed zakupem

pompa ciepłaJeśli będziemy chcieli używać pompy w ciepłe dni to będzie ona działała w sposób odwrotny. Urządzenie tego typu nie będzie wymagało żadnej konserwacji oraz przeglądów technicznych. Oczywiście od czasu do czasu warto sprawdzić czy działa ona w sposób prawidłowy. Jest jednak prawie całkowicie bezobssługowa. Warto także wiedzieć o tym, że praca takiej pompy nie zanieczyszcza w żaden sposób środowiska naturalnego. Pompa pompuje energię z odnawialnych źródeł energii. Nie wytwarza jej. Pompa po prostu wymusza obieg roztworu glikolu lub też solanki. Roztwór natomiast odbiera ciepło z ziemi, powietrza lub też wody.
Wszystko transportowane jest do parownika i tam wszystko się zmienia w ciepło. Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są trzy rodzaje pomp. Jeśli chodzi o ich montaż to trzeba wiedzieć, że trzeba firmie montującej dostarczyć kilka ważnych informacji. Należy przede wszystkim określić strefę klimatyczną, w której znajduje się dom. Trzeba także określić skład oraz poziom chemiczny wód gruntowych na działce. Jeśli chodzi o przekrój geologiczny ziemi to tutaj pomiary muszą zrobić specjaliści. Należy także wykonać odwiert próbny. Za pomocą tego określą na pewno zapotrzebowanie na ciepło. Pompa ma je dostarczać.

Na pewno ocenią oni to jaka pompa będzie nam potrzeba oraz ile ciepła pompa ma dostarczać. Wówczas na pewno skalkulują również wydatki oraz potencjalne oszczędności, które może przynieść taki właśnie rodzaj ogrzewania. Jeśli chodzi o rodzaje pomp to najczęściej stosuje się pompy BW. Jednak ostatnio coraz bardziej popularne są pompy ciepła powietrze woda AW. Muszą jednak one być montowane nierozłącznie z tradycyjnym kotłem.