Przejdź do treści

Złoto Morza Bałtyckiego, czyli o bursztynie słów kilka

Cała Europa, a może i nawet świat wie, że absolutnie unikalnym skarbem, wyławianym z Morza Bałtyckiego jest bursztyn. Bursztyn bałtycki charakteryzuje się niezwykłą urodą oraz faktem, że dużo go u polskich, łotewskich czy estońskich wybrzeży. Można powiedzieć, że jest to nasz unikalny, narodowy skarb i moim zdaniem warto go promować i wysławiać nim Polskę na arenie międzynarodowej.

Ile kosztuje bursztyn, czyli o biżuterii słów kilka

bursztyn surowyBursztynowa biżuteria wcale nie będzie droższa o tej srebrnej, złotej czy zawierającej kamienie szlachetne. Cena bursztynu będzie zależała od jego zastosowania. Surowiec ten nie jest bowiem wykorzystywany wyłącznie w jubilerstwie, ale na przykład w kosmetologii, medycynie czy nawet psychiatrii. Jeden gram medycznego bursztynu, wykorzystywanego na przykład do leczniczych nalewek, kosztuje około dziesięciu złotych. Czy to dużo? Biorąc pod uwagę jego niesamowite właściwości to chyba nie. Zwłaszcza że taki gram może nam starczyć na bardzo długo. Kupując bursztyn zwróćmy przede wszystkim uwagę na to czy ma on surową, nieprzetworzoną postać. O ile bowiem w jubilerstwie cenimy wyszlifowany, poddany obróbce produkt, to w medycynie ceniona jest najprostsza wersja, pozbawiona jakiejkolwiek ingerencji. Warto dbać o nasze bursztynowe produkty, bo niezależnie od dziedziny, w której je wykorzystujemy: w jubilerstwie, kosmetologii, medycynie czy psychiatrii, mogą mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie i ogólne samopoczucie.

Warto by Polska inwestowała w promocję takiego produktu jak bursztyn. Jest to nasze dobro narodowe i trzeba je umieć docenić. Zwłaszcza, że za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat przestaniemy go znajdywać, bo takie tendencje już rosną. U wybrzeży Morza Bałtyckiego jest coraz mniej bursztynu i coraz mniej osób zajmuje się zbieractwem.

Więcej na stronie www.houseofamber.eu