/ Mar 3, 2017 / By

Raport BIK, analiza raportu BIK, Twoja historia kredytowa, ocena punktowa, czyszczenie BIK

Raport BIK czyli Twoja historia kredytowa i zasady przetwarzania danych w BIK

Zasady przekazywania danych do BIK, ich przetwarzania oraz wprowadzania do nich ewentualnych zmian są regulowane przez Prawo Bankowe. BIK nie modyfikuje przekazywanych danych – jest jedynie ich administratorem.

Twoje dane są przekazywane do BIK w momencie, kiedy starasz się o jakiś kredyt, czyli robisz zapytanie do banku. Następnie, już po uzyskaniu kredytu i podpisaniu umowy, banki regularnie przekazują informację, o tym jak spłacasz kolejne raty – w terminie czy z opóźnieniami. Dane te są aktualizowane przynajmniej raz w tygodniu, aż do momentu całkowitej spłaty kredytu.

Jeśli kredyt spłacałeś w terminie, to informacje o nim stają się „niewidoczne” dla instytucji finansowych, które sprawdzają Twoją historię kredytową w BIK – chyba, że wyraziłeś zgodę na przetwarzanie danych o spłaconych kredytach.

Natomiast jeśli były opóźnienia w spłacie kredytu, informacje o nim mogą być przetwarzane bez Twojej zgody przez 5 lat (jeśli opóźnienie wynosiło ponad 60 dni i minęło 30 dni od czasu, kiedy zostałeś poinformowany o zamiarze przetwarzania informacji na temat tego kredytu).

Tak powstaje Twoja historia kredytowa w BIK.

Historia kredytowa to wszystkie dane zgromadzone w BIK na temat Twoich kredytów – tych aktualnie spłacanych i tych już spłaconych. Najważniejszą informacją jest to, czy spłaty są (lub były) regulowane w terminie.

Twoje dane są przekazywane do BIK o wszystkich produktach kredytowych, z których korzystasz, a więc również zakupów na raty, debetów/limitów w koncie, kart kredytowych. Na Twoją historię kredytową wpływ mają również  kredyty i pożyczki których jesteś współkredytobiorcą lub poręczycielem.

Jeśli wszystkie swoje kredyty spłacasz na czas, wówczas masz dobrą historię kredytową w BIK, czyli wysoką punktację BIK.

Kiedy starasz się o kredyt banki muszą oszacować ryzyko z jakim wiąże się pożyczenie Ci pieniędzy. Do tego służą dane zgromadzone w BIK na Twój temat. Kiedy składasz wniosek o kredyt, bank wysyła do BIK zapytanie o Twoją historię kredytową. Jeśli wszystkie dotychczasowe zobowiązania spłacałeś w terminie, bank ma podstawy, by założyć, że kolejny kredyt także spłacisz na czas.

W BIK widać również ile masz aktualnie kredytów i jaką łącznie sumę pieniędzy masz do spłaty. To są ważne dane, które pomagają w podjęciu decyzji o przyznaniu Ci kredytu. Warto jednak wiedzieć, że historia kredytowa to nie jedyny czynnik brany przez bank pod uwagę – ważna jest też np. wysokość Twoich zarobków.

Jak długo są przetwarzane i udostępniane dane w BIK

Z założenia informacje o Twoich kredytach są przetwarzane w BIK przez cały okres ich spłaty. Potem dane o już spłaconych kredytach są niewidoczne dla instytucji sprawdzających Twoją historię kredytową w BIK – chyba, że wyraziłeś zgodę na przetwarzanie takich danych. Warto to zrobić, ponieważ dzięki temu możesz budować swoją dobrą historię kredytową. Bez takiej zgody spłacony kredyt po prostu „znika” z Twojej historii – a szkoda jeśli wszystko spłacałeś w terminie.

Zgodę na przetwarzanie danych o konkretnym kredycie możesz wyrazić z momencie podpisywania umowy. W każdej chwili możesz też wyrazić zgodę na przetwarzanie danych o Twoich wszystkich kredytach. Jeśli wyrazisz taką zgodę, dane na temat Twoich spłaconych kredytów będą udostępniane instytucjom finansowym sprawdzającym Twoją historię kredytową przez okres wskazany w wyrażonej zgodzie lub do czasu, aż ją odwołasz (możesz to zrobić w każdej chwili).

Inne przydatne informacje …

Warto pilnować terminu płatności rat kredytów i tworzyć sobie od początku dobrą historię kredytową, bo dzięki temu będziecie mieli zawsze lepszą ofertę kredytową. Ocena scoring BIK ma wpływ na ocenę ryzyka kredytowego a tym samych na wysokość kredytu jaką możecie uzyskać. Warto pamiętać również o tym, że nie tylko banki korzystają z raportu BIK ale również inne instytucje finansowe w których staracie się o pozyskanie pieniędzy np. o dotacje unijne, dofinansowanie do firmy, pożyczkę w Urzędzie Pracy i wiele innych. W przypadku pojawiających się problemów finansowych warto skontaktować się z bankiem. W takich sytuacjach jest wiele rozwiązań, które mogą okazać się bardzo pomocne. Niektóre banki dają możliwość raz w roku zawieszenia raty kredytu, większość banków oferuje możliwość restrukturyzacji kredytu i przez określony czas spłacaniu tylko raty odsetkowej. Inne dają możliwość wydłużenia okresu spłaty. Możliwości jest wiele i wiele zależy od Was!